Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos advokatė Ingrida Maldeikienė - tik teisingai susidėliojus prioritetus galima dirbti tokį darbą

Data

2020 11 03

Įvertinimas
6
ADVOKATE_IM.png

Tęsiant pažintį su Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos advokatais nutarėme atkreipti dėmesį į su baudžiamosiomis bylomis dirbančius advokatus. Viena tokių - ilgiau nei 15 metų advokatės praktika besiverčianti Kauno skyriaus advokatė Ingrida Maldeikienė, kurią pakalbinti pavyko tik pačiame darbų sūkuryje, nes rasti laisvą valandą ramiam pokalbiui, kai iš visų pusių su problemomis ir klausimais kreipiasi klientai bei kolegos, išties nelengva.

 

Baudžiamųjų bylų spektras - be galo platus, pradedant nužudymais ar smurtu šeimoje ir baigiant narkotikų ar pinigų plovimo bylomis. Be to, valstybės skiriamiems advokatams vieną dieną tenka stoti nukentėjusiojo pusėn, aiškintis, kokia bėda jį ištiko ir stengtis išreikalauti iš kaltinamojo maksimalų žalos atlyginimą, o kitą - jau bandyti suprasti kaltinamojo motyvus bei priešistorę, kuri galėjo pastūmėti jį padaryti nusikaltimą.

 

Kalbantis su advokate buvo aptartos trys pagrindinės temos - didžiausią įspūdį palikusios bylos ir jas lydinčios emocijos, darbo principai ir būdai, kaip advokatė susidoroja su ją supančiais neigiamais išgyvenimais bei net ir tokiame, atrodo, niūriame darbe pasitaikiusi byla, kuri jai pasibaigus iki šiol kelia šypseną.

 

Visų pirma, kalbantis su advokate ir prisimenant jai įsimintiniausias bylas, įspūdį daro jų įvairovė bei sudėtingumas - pasikėsinimai nužudyti arba apiplėšti, vagystės užsienyje, kontrabanda, prekyba žmonėmis ir kt. Paklausta apie smurto šeimoje atvejus, advokatė pripažino, jog tai - gana dažnos situacijos bei atkreipė dėmesį, kad dažniausiai jos baigiasi susitaikymu, nors šalims gal tai ir nėra pats geriausias sprendimas, nes galiausiai vėl grįžtama su tomis pačiomis problemomis. Atskirai advokatė išskyrė ir kelias nužudymo bylas, kurių vienoje nusikaltusiajam grėsė net įkalinimas iki gyvos galvos.

 

Kaip advokatė susidoroja su tokiu neigiamu krūviu? Kokie darbo principai padeda nepasimesti kraupias istorijas narpliojančiuose teismo posėdžiuose ir išlaikyti norą dirbti tokį sudėtingą darbą? Tokius atsakymus buvo labai įdomu gauti iš itin gerai vertinamos advokatės, kurios pagalbos dažnai prašo patys į bėdą papuolę piliečiai.

 

Paklausta, kaip atsiriboja nuo neigiamų emocijų, patiriamų darbe, advokatė atvirai papasakojo, jog tai iš tiesų nėra paprasta. Neretai ir naktį dėl klientų problemų prabundanti advokatė išskyrė keletą dalykų, kurie padeda jai išlaikyti pusiausvyrą. Vienas svarbiausių - aktyvus gyvenimo būdas ir sportas. Anksčiau daug bėgiojusi, dabar ji renkasi greitą ėjimą bei fizinius pratimus, kurie padeda atsiriboti nuo neigiamų minčių ir pasikrauti teigiamos energijos. Kitas efektyvus būdas - šuolis į greta namų esantį ežerą, kurio vanduo nuplauna net nemaloniausius vaizdus, kuriuos tenka pamatyti ar perskaityti teismo ekspertizėse.

 

Greta ritualų, padedančių atsigauti emociškai, advokatė taip pat išskyrė ir dar keletą dalykų, be kurių baudžiamąsias bylas narpliojančio žmogaus darbas būtų neįmanomas. Disciplina ir aiškus darbo planas - būtini dalykai, norint išlaviruoti tarp bendravimo su klientais, bendradarbiais bei nuolat spaudžiančių teismo terminų. Advokatė pabrėžia, kad tik teisingai susidėliojus prioritetus galima dirbti tokį darbą. Ir nors skubūs darbai ar griežti procesinių dokumentų pateikimo terminai yra tapę kasdienybe, advokatė pažymi, jog jai darbinėje veikloje padeda dar vienas principas - neskubėjimas bei ramybė. Dažnai sprendžiant klausimus nurimus, po keleto bylos posėdžių, pavyksta rasti laiko tinkamesnių įkalčių paieškai ir argumentų sustiprinimui. Kartu laikas ir susitelkimas yra reikalingas ir nuolatiniam mokymuisi bei papildomam įsigilinimui - kiekviena byla reikalauja išskirtinio dėmesio ir visų detalių išnagrinėjimo.

 

Aptarus, kokiais principais vadovaujasi pati advokatė, gali kilti klausimas, o ko gi iš jos labiausiai tikisi klientai - bėdoje atsidūrę Lietuvos piliečiai. Čia advokatė pažymėjo, jog labai svarbus yra požiūris į žmogų, įsiklausymas į problemą ir kiekvienai bylai skiriamas laikas. Susidūrę su formaliu požiūriu klientai dažnai užsisklendžia ir praranda tikėjimą, o tai nepadeda pasiekti teigiamų rezultatų. Tuo tarpu, kai jie mato, jog advokatas skiria dėmesį įsigilinti, padeda suprasti su kokia problema susiduriama ir kokios gresia pasekmės, jie gerokai labiau nori bendradarbiauti ir daug pozityviau žiūrį į patį bendravimą. Advokatė vadovaujasi principu, jog klientui visuomet reikia sakyti tiesą ir situacijos rimtumo nebandyti paslėpti kalbant apie galimas lengviausias pasekmes - geriau iškart pateikti tikrąjį vaizdą ir siekti geresnio sprendimo nei uždėti rožinius akinius, kuriuos vėliau nuims teismas.

 

Ar baudžiamųjų bylų advokatų darbe pasitaiko kokių kuriozinių situacijų? Gerai pasvarsčiusi, advokatė prisiminė vieną bylą, kuri buvo iškelta Italijos piliečiui, Lietuvoje atstovavusiam Šveicarijos įmonę, norėjusią mūsų šalyje teikti finansines paslaugas. Vienoje degalinėje su Šveicarijoje išduota banko mokėjimo kortele pabandęs atsiskaityti žmogus darbuotojos buvo palaikytas apsimetėliu ir jam buvo iškviesta policija. Kaltinimų sulaukęs verslininkas susidūrė su kardomosiomis priemonėmis ir liko be dokumentų, o dienas iki teismo sprendimo buvo priverstas leisti viešbutyje. Baigiantis santaupoms, advokatė turėjo padėti savo klientui net atstovaujant jį banke, kur giminaičiai siuntė pinigus, reikalingus apmokėti viešbučio sąskaitas bei įsigyti būtiniausius daiktus. Negana to, jog verslininkas buvo neteisingai apkaltintas dėl nelegalios kortelės naudojimo, vykstant teismo procesui dar vieną kuriozą sukėlė vertėjas, kuris neteisingai išvertė kaltinamojo teiginį, jog jis atvyko automobiliu (arrived by car), į tai, kad jis atvyko pirkti automobilio (arrived to buy a car), o tai virto dar vienu kaltinimu niekuo nenusikaltusiam žmogui. Viskas galiausiai baigėsi tuo, jog italas buvo visiškai išteisintas ir nors galėjo prisiteisti ženklią sumą už Lietuvoje patirtus nuostolius ir kilusius nepatogumus, išvyko iš šalies neatsigręždamas ir užtikrino, jog sugrįžti ateityje nebeplanuoja.

 

Pokalbio pabaigoje paprašius apibendrinti, kas yra svarbiausia tokio pobūdžio darbe, advokatė išskyrė žmogiškumą ir betarpišką bendravimą, nes, anot jos, tik radus bendrą kalbą ir tinkamą priėjimą prie žmogaus, galima suteikti jam geriausią įmanomą pagalbą, net jei jis tą ne visada supranta ar prie to tinkamai prisideda.